top of page

НАСТАВА И УЧЕЊЕ

ИНТЕРДИСЦИПЛИНАРНИ ПРИСТУП И ТЕМАТСКА НАСТАВА

Шта је интердисциплинарни приступ настави?

Интердисциплинарни приступ настави подразумева повезивање садржаја различитих дисциплина (предмета) у логичке целине организоване око једног проблема или теме у оквиру које су знања различитих дисциплина у функцији вишестраног расветљавања проблема или теме која се истражује.

Интердисциплинарна настава је увек и тематска јер повезује и организује у тематске целине садржаје, који су слични или заједнички у различитим дисциплинама.

У тематској настави:

  • садржаји се повезују у смисаоне целине;

  • тимски рад и истраживање је главна метода рада;

  • користе се различити медији (вербални, визуелни,...);

  • истраживачки тимови се баве проучавањем различитих области једне веће интердисциплинарне целине;

  • комуницирају људи из сродних дисциплина и планирају одређене садржаје, тако да рад у групи, обезбеђује различите погледе на исти проблем;

  • тематску целину треба да сачињавају они садржаји градива различитих дисциплина који логички највише и најбоље иду заједно и најбоље доприносе разумевању целине;

  • усаглашавају се садржаји појединих предмета и потребно време за обраду.

 

На седници Наставничког већа одржаној 19.6. 2017.године разматрани су предлози за реализацију ИНЕТРДИСЦИПЛИНАРНОГ ПРИСТУПА И ТЕМАТСКИХ НЕДЕЉА за школску 2017/2018.годину ради унапређивања квалитета рада школе,а у складу са Развојним и Годишњим планом школе.

 

Чланови Тима за увођење иновација и остали наставници су одабрали теме за интердисциплинарни приступ настави а учитељи су изабрали теме за тематске недеље.

 

ИНОВАЦИЈЕ/ПРОМЕНЕ У ПРИСТУПУ УЧЕЊУ И НАСТАВИ У СКЛАДУ СА СМЕРНИЦАМА

У планирању интердисциплинарног приступа, одабиру наставних јединица, припремању часова, наставници се придржавају смерница које су дате у Годишњем плану.

 

  •  Садржајно и временски усклађивати програме наставних предмета у оквиру сваког разреда. ( интердисциплинарни- интегративни приступ настави).

Укључивање ученика у различите активности као што су дебате, радионице, рад на пројекту, истраживања, амбијентално учење, очигледна настава, држање часова у природи. Размена искуства и знања кроз све интересне групе (учимо једни од других).

  Подизање квалитета постигнућа ученика у складу са њиховим карактеристикама кроз различите технике учења, такмичења, национална тестирања и завршни испит.

Развијање функционалних знања код ученика путем различитих приступа обради новог градива и испитивања тј. утврђивања знања; и учење ученика да постављају себи циљеве у учењу.  ( НТЦ приступ учењу и Ефикасним учењем до бољих резултата). Подстицање личног, професионалног и социјалног развоја ученика и даљи развој инклузивне праксе у школи.

Циљ: Школа обезбеђује међупредметни и интердисциплинарни приступ учењу- повезује различите предмете, дисциплине у логичке јединице, организоване око једне теме, идеје или феномена.

  1. Интердисциплинарни приступ настави – за тематски  приступ међу различитим предметима изабране су 4 теме у следећим разредима:

  1. Тема: САОБРАЋАЈ - 5.разред

  2. Тема: ЕВРОПА - 6.разред

  3. Тема: ЧОВЕК - 7.разред

  4. Тема: У СВЕТУ ЗАНИМАЊА - 8.разред

     За тематске недеље изабрано је четири теме:

  1. Тема: У СВЕТУ ЗАНИМАЊА– 1.разред

  2. Тема: САОБРАЋАЈ  – 2.разред

  3. Тема: ЕВРОПА – 3. разред

  4. Тема:-ЧОВЕК - 4.разред

Одабране теме дају могућност за примену знања са похађане обуке НТЦ систем учења ( постављање загонетки, 3д приче где ученици треба да схвате чему неки предмет који виде први пут служи, загонетна питања- питања на основу посебности, синдром избледеле енциклопедије и питања направљена на основу неког занимљивог податка. Ради развоја функционалног знања учити ученике да од појмова из лекције смишљају нелогичне приче, игре сакривања речи у реченици, пребацивање песмица у слике кроз асоцијације, пребацивање лекција у асоцијативне мапе). Уз то је обавезно учити ученике да постављају циљеве у учењу, давати им правовремену повратну информацију и обавезно извршити само-евалуацију у завршном делу часа. Наставници су у обавези да прилагођавају рад на часу образовно-васпитним потребама ученика (прилагођавају се захтеви и наставни материјал, а за ученике са ИОП-ом 2 и стандарди.) 

Начин реализације: Тематско планирање садржаја различитих предмета у истом временском периоду, тимски рад наставника, коришћење мултимедијалних садржаја, вананаставних активности, примена метода активне наставе, примена стечених знања са семинара“Ефикасним учењем до бољих резултата“ и НТЦ систем учења- развој креативног и функционалног размишљања, Индивидуализација-моја стратегија подучавања. 

Показатељи промене: Анализа чек листа за ученике о евалуацији тематске обраде предвиђеног садржаја, резултати упитника за предметне наставнике и учитеље у вези тематског планирања, анализа евиденционих листа за посматрање часа за област Настава и учење у складу са стандардима и индикаторима за дату област ( упоредна анализа пре и за време увођења иновације), Акционо истраживање са циљем да се дође до сазнања да ли примена иновативних модела рада утиче на успех и мотивацију ученика ради унапређивања квалитета наставе и побољшања успеха. 

bottom of page